define isaretleri

 

 

Yilan isareti Ve Anlami


Yılanlar çözülmesi en zor işaretlerdedir, yılanın işareti şudur deyip geçemeyiz tecrübe ister yerinden görmek ve alanı iyice araştırmak gerekir.biz burada sadece ip ucu vermekle yetineceğiz.

Kafaların ortasında ya kare oyma yada istavroz bulunur. Her ikisi de kesin definedir, çevresini uzman biri tarafından iyice aranmalıdır. Planlı ve tuzaklı zor bir gömüdür.

Tavuk isareti Ve Anlamiİşaret çözümünde en önemli unsurlardan biri, yapılan figüranın özellikleridir

Tek tavuk baktığı yön önemlidir. Baktığı yönde işaretli kaya varsa kayanın altına bak, tümsek varsa burayı kazı, çukur varsa çukuru kazı ip uçları bunlardır.

Makas isareti Ve Anlami
Kesişen yol yada kesişen su kavşak anlamına gelir

çevresinde kesişen yol veya akarsu varsa bunların çevresinde yüzey araştırması yapılmalı.

Mumya isareti Ve Anlami

Çevresinde yüzey araştırması yapın mumyalı mezar var. İçinde nasip ve kısmet ne ise o çıkar. Boşta olabilir.

Murç isareti Ve Anlami

Kayalarda veya taş zeminlerde veya çeşmelerde bulunan ufak delikçikler gibi sıralı ve belli bir sayıya hitabeden murç izleri şu şekilde yorumlanırBu tür düzenekler Frig,Roma Bizans medeniyetlerine aittir.Sayma sistemidir.

Her bir murç izi bir adımdır.Batı yönlerine doğru adımla ve değişik bir kaya bulmanız gerekir. unutmayın define işaretleri tek başına olmaz mutlaka ikinci yada üçüncü işareti de bulmanız gerekir.

Yada bölgede mezarlık alanı vardır iyi bir yüzey araştırması yapılmalı.

Nal isaretleri Ve AnlamlariYakınlarındaki kayalarda ikinci işaretli kayayı bul ve bu kaya etrafında araştırma yapınızYakınında üstünde ağaç işareti bulunan bir işaretli kaya bul ve bu kaya etrafında araştırma yapınızYakınında üzerinde üçgen bulunan işaretli kayayı bul ve etrafında araştırma yapınızYakınında içindeki işaretli kayayı bul ve bu kaya etrafında araştırma yapınızYakınında İçindeki işaretli kayayı bul gömü mağarada içinde4 Yakınında araştırma yapınız

Ok isaretleri Ve Anlamlari
Definecilikte ok sembölü de önemlidir, bir veya birkaç tane ok sembolü görülebilir

Ököz isareti Ve AnlamiBirbirine bakan iki buzağı .Kesin define işaretidir

Bir birine bakan 2 tane buzağı(öküz) definesi ayaklarının altındadır.Değerli bir gömüdür.

Papatya isareti Ve AnlamiAsil bir bayan mezarı, Burada yeri gelmişken izah edelim sert figürler erkek, yumuşak ve süslü çiçekli figürler bayan mezarını izah eder. çevresinde yığma aranmalıdır

Papaz isareti Ve AnlamiPapazın boynundaki madalya,baktığı yada işaret ettiği yön önemlidir.

Saksili Cicekİşaretin olduğu alanda çok yakın yerlere veya altına bakınız

Tabanca isareti Ve Anlami25 adım ön tarafından doğal yapıya aykırı nesneler aranmalıdır

Terazi isareti Ve AnlamiEsnaf yada tüccar gömüsüdür,Gömü değerlidir

Her iki kefesi eşit değildir, gömü kefesinin ağır olan kefenin bulunduğu taraftadır.Kefeler eşit gibi görünse dikkat edilecek nokta terazinin ibresi(dili) size fikir kazandırır. Dil hangi tarafa meyilli ise o tarafta araştırma yapınız

Topal Ayi isareti Ve Anlami

Eşkıya işareti olarak bilinmektedir, Aslında bu işaret net olarak çözülmemiştir aşağıda yazacaklarımız net yorumlar değildir.

Definesi mağara içinde. önce ayının topal olan ayağını bulunuz ayak yakınlarından mağara mahzen işareti arayınız.

Üçgen isareti


Açıları ayrı ayrı ölçün, açılardan biri mutlaka farklıdır. fark kadar, farklı olan açının baktığı yönde araştırma yapınız

 

 

Define Olma İhtimali Yüksek Sembollerden Bazıları

İŞARETLER: doğada mevcut tabiat varlıkları, taşlar, mağaralar, duvar resimleri, kayalara çizilen resim, figür ve şekiller, kaleler, manastır, kiliseler, mezarlıklar vs.  üzenine işlenen resim, şekil, figür ve işaretler kültürden kültüre, inanç özelliklerine, zaman takvimindeki dönemlere ve insanların yaşadıkları coğrafi bölgelere göre değişmektedir.  şekiller tek başlarına anlam vermezler.  şekil, resim, figür ve işaretler birbirlerini tamamlarlar.  incelenirken mutlaka birkaç tane resim, figür, iz ve işaret olmalıdır.

TAŞ ÇIKARILMIŞ MAĞARA: Mağaranın içine girildiğinde karanlıksa aydınlatılmalı ve tavan veya duvarlardan özenle kesilmiş taş var mı incelenmelidir.  Kesme yolu ile taş çıkarılmışsa mağarada bir şeylerin olabileceğine işaret eder.  Ancak bunun tuzak veya aldatmaca olduğunu iyi öğrenmek incelemek gerekir.  Taş çıkarılmış mağaranın dolu olma olasılığı çok yüksektir.  Ancak tehlike oranının da çok yüksek olduğu unutulmamalıdır.  Acemice davranarak iz, işaret ve sembolleri yok edilmemelidir.

GAZLI MAĞARA: Yer altında ulaşılması güç olan mağaralara girildiğinde ilk dikkat edilmesi gereken mağaranın zehirli gazla dolu olup olmadığıdır.  Mağara tavanında yarasa yuvaları varsa veya mağarada canlı hayvan yaşadığına dair izler varsa mağarada gaz olayı yoktur.  Genelde zehirlenmeler çok yavaş gerçekleşir.  Canlı hayvan yaşamamışsa mutlaka gaz maskesi ile girilmelidir.  Genelde defineciler bu gazla yavaş yavaş zehirlendiği için hiçbir şey anlamadan ölürler.  Gaz olasılığı yüksek mağaraları havalandırarak ve gaz maskesi ile girilmelidir.

KAPALI MAĞARA: Taş veya üzerine çizilmiş büyük yarım ‘O' harfi şeklinde veya biraz daha oval çizgi çok yakın bölgede bir mağara olduğunu işaret eder.  Ancak bu mağaranın figürlerin çizildiği dönemde hiçbir giriş ve çıkışın olmadığını ifade eder.  Bu tür mağaralara ilk giriş mutlaka tuzaklıdır, gazlıdır ve çok tehlikelidir.

AKREP: Akrep resimleri veya figürleri çok çeşitli anlamlarda kullanıldığı görülmüştür.  Zor ve zahmetli işlerde görülen akrep resmi burada çok büyük bir tehlikenin varlığına işaret eder.  Özellik değirmen,havuz,mağara,kuyu,yer altı mahzenlerinde çok sık karşılaşılır.  Bütün olaylar iz, işaret ve semboller bir bütün halinde incelenmeli tuzak mutlaka bertaraf edildikten sonra aramalar yapılmalıdır.

BALIK: Akarsu, göl,göletlerdeki kayalara çizilmiş çok çeşitli balık resmi ve figürleri yakın bölgede bir hazinenin olduğunu ifade eder.  Balık genel olarak hazine olarak nitelendirilir.  Balık ile ifade edilen hazinenin yerini bulmak hem kolay hem de çok zordur.  Balığın büyüklüğü-küçüklüğü,eğimi,yönü,pozisyonu,tek-çift olup olmadığı,yanında başka sembollerin olup olmadığı gibi konular uzmanlık isteyen işlerdir.

KÜP/KÜRZE: Su içinde veya civarında hazinenin varlığını işaret eder.  Burada dikkat edilmesi gereken bu işaretlerin göl,ırmak veya gölet kenarındaki figürün anlamıdır.  Susuz alandakilerle karıştırılmamalıdır.

IBRIK: Su veya gölet kenarlarındaki taşlara çizilmiş İbrik figürü su kenarında ve genelde çizilen taş çevresinde para olduğunu ifade eder.  Ama bu para büyük değildir.

HALKA: Duvarlarda veya herhangi bir taş üstüne çizilen halka işaretleri veya halkanın kendisi burada birden fazla ve çok büyük tuzakların olduğunu anlatır.  Halka figürleri tekte çizilmiş olabilir bir kaç figürün arasında da olabilir.  Tuzakların biri aşılırken veya bertaraf edilirken diğer tuzakların çalışabileceğini unutmamak gerekir.  Halkanın anlam ve çeşitlerini o yerin önemi ile eşleştirebilirsiniz.

AYAK İZİ: Mağara taban,tavan veya duvarındaki oyulmuş veya çizilmiş ayak izinin herhangi bir yere basıldığında mekanik olarak çalışan bir tuzağın olduğunu ve çalıştıktan sonra durdurulamayacağını simgeler.  Basılan yer tuzakları bir tane olabileceği gibi bir kaç tane değişik tuzakta olabilir.

DEVE: deve resim veya figürleri çok çeşitlidir.  Yürüyen,duran,ayağı havada,kafası havada, hörgüçlü, hörgüçsüz, tek hörgüçlü,çift hörgüçlü vs. dir.  Deve belli bir hazine veya değerli eşyaları simgeler.  Çok iyi incelenmeli diğer figürlerle bir çözümlenmelidir.  Develer para anlamı taşıdığı gibi deve ile taşınabilecek eşyaları da simgeler.

ÇIPLAK KADIN: Resim ve figürler arasında veya tek başına çıplak kadın resmi ve bir yılanın kadının belinden başlayıp omuz başına çıkması veya hareket edip omuz başında başının olması bu bölgede çok önemli bir kral veya kraliçe mezarları olduğunu simgeler.  Bu figürler diğer figürlerle tamamlanıp mezarın yönünü veya yerini işaret eder.

DÜZ YILAN: Yılan kıvrımları ve çeşitleri çok önemlidir.  Zehirli yılanlar tehlike anlamlarını da içermektedir.  Ancak yılanın her kıvrımları belli bir ölçü olarak kabul edilerek yılanın baktığı tarafta bir hazine veya değerli bir şeyin olduğunu ifade eder.

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !